Co ČT vynechala: Litviněnka možná zabilo polonium, které pašoval

21. 01. 2016 16:02:00
Zaměstnanec ruského oligarchy a evidentního gangstera Borise Berezovského, Alexander Litviněnko, pravděpodobně zemřel v důsledku záření polonia, které se pokoušel obchodovat v Izraeli.

To je důvod, proč jeho stopy byly v Berezovského domě a v letadlech, kterými Litviněnko letěl do Izraele a zpět. Chápu ale, že na druhou stranu byla by hrubá propagandistická chyba nehodit na Putina smrt ruského agenta, který přeběhl. Tahle verze má ale mezery:

1) Není uvěřitelný motiv. Litviněnko byl kritikem Ruska, ale jen jeden z ze stovek takových Rusů v západní Evropě a nebyl pro Rusko ani Putina hrozbou.
2) Proč by Rusko použilo k jeho zabití velmi vzácnou, drahou, lehce vystopovatelnou radioaktivní látku, místo levného jedu,
3) Proč by ruští agenti riskovali pašování snadno vystopovatelného radioaktivního materiálu do Británie, což je podle mezinárodního práva válečný akt? Tedy jakékoli šíření takového smrtelně radiokativního materiálu. To je opět neuvěřitelně vysoké riziko a nadměrná cena.
A samozřejmě, proč nikdo nevystopoval cestu polonia do Ruska?
4) Nepopírám, naopak vím dobře, že jakákoli tajná služba, včetně té ruské, bezesporu nemá ostych kohokoli zabít. Ale řekněme si komu ku prospěchu byla vražda poloniem za miliony dolarů? Podle některých zdrojů by smrtící dávka stgála až miliardu korun). To je jako zadusit někoho diamanty. Samozřejmě tento fakt byl paradoxně důvodem ke spekulaci že naopak jediný kdo to mohl udělat byl bohatý stát - tj Rusko.
Popravu nepohodlného člověka je možné vždy udělat levně a méně nápadně - přičemž ti správní lidé, kterým je třeba dát výstrahu, se to vždy dozví. Za daleko méně. než miliardu korun, za méně než miliony dolarů by litviněnka jeho mafianští společníci dodali Putinovi v celofánu a s pozlacenou mašli v jakémkoli pořadovaném stavu. Udělal by to první sám Berezovsky, který byl před finančním krachem a v posledních dopisech žádal Putina o milost.
5) Komu ku prospěchu? Poškodilo to pouze rusko-britské vztahy - což se samozřejmě dalo předpokládat, prospělo to pouze antiputinovské propagandě. Z historie víme, že takové vraždy naopak páchá protistrana - viz nacisté v Gliwicích nebo plán CIA sestřelit vlastní, americké civilní letadlo nad Kubou, aby byl důvod Kubu napadnout.
6) Putin byl (podle dnešního vyjádření reportéra na ČT) ještě jako šéf FSB naopak proti likdvidaci Litviněnka. Co tak závažného by ho od té doby donutilo změnit názor?

Poté, co americký a britský tisk obvinil bez důkazů Putina z vraždy, začali vyšetřovatelé sledovat stopy polonia v Británii. Stopy polonia ale našli jen v Berezovského kanceláři, v Erinsys Ltd ,v jeho rezidenci a stopy polonia byly také v letadlech British Airways, kterými Litviněnko letěl do Izraele a zoět. Litviněnko tam navštívit generálního ředitele Jukosu, těsně předtím, než zemřel. Izrael je jediným místem s jaderným arzenálem bez jaderných zabezpečení či inspekcí. Především množství polonia 210, které mohlo zanechat takové stopy a zabíjet, by stálo miliony dolarů. je to příliš drahé na odpravení odbytého agenta a příliš velké, aby prošla bez povšimnutí kráděž takového radioaktivního materiálu v běžné zemi. Jediným způsobem, jak získat takové množství, by bylo koupit ho na dobře organizovaném č erném trhu, který má napojení na jaderný reaktor. Ideálni je Izrael. Jediná země vedle KLDR, která nemá jaderný program pod mezinárodní kontrolou.

Alexander Litviněnko, který byl kdysi agentem ruské kontrarozvědky FSB, utekl do Británie, aby se vyhnul soudnímu stíhání v Rusku, a pracoval pro židovsko- ruského oligarchu Borise Berezovského - to že píšu židovského nemá rasový podtext ale o logiku jeho napojení na izraelskoruské podsvětí. Boris Berezovsky žil v Londýně poté, co utekl před ruskými zákony, neboť byl obviněn z řady zločinů, včetně podílu na vraždách ale jen při běžné lustraci internetu byl na Berezovského vydán zatykač i v brazíli a Francii. Zatčení Interpolem předešel zřejmě sebevraždou. Litviněnko pracoval s čečenskými teroristy a izraelsko-ruskými oligarchy, byl ale zárovň informátor západoevropské policie. Litviněnko byl informátorem v případě, který vedl k zatčení devíti gruzínských a ruských mafiánů ve Španělsku, kde mafie, včetně Alexandera Gofsteina, právníka Jukosu,investovala do nemovitostí a vybraných firem a tímto způsobem prali peníze. I tady bychom našli motivy ho zabít - byť ne tak obskurním radioaktivním způsobem.

Stopy polonia byly nalezeny v letadlech, ve kterých Litviněnko byl. Litviněnko krátce před svou smrtí byl v Izraeli a setkal s Leonidem Nevzlinem, generálním ředitelem Jukosu, což je ten nejlepí kontakt kde koupit radioaktivní materiál,
Litviněnkovi společníci, Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, kteří se s ním oba setkali v den otravy, byli také hospitalizováni. Nechali stopy po poloniu v Hamburku, když podnikli cestu do Německa před setkáním s Litviněnkem. Zdá se, že všichni tři byli zapleteni do pašovací operace, ale pro koho?

Stručně shrnuto:
Litviněnko byl prokazatelně několikerý agent a informátor. Spolupracoval jak s mafií, s vyšetřujícími orgány.
Stopy polonia se našly na více místech, kde je nemohli zanechat údajní vrazi z Ruska.
Tolik fakta a tolik o tom, co česká media úspěšně zamlčují - i kdyby byla verze o ruské stopě sebepravděpodobnější, stále je to jen jedna verze a bohužel jediná o které je umožněno v mainstreamových médiích mluvit a psát.
To je svým způsobem také velmi nebezpečný otravný atentát a to na svobodu slova a povinnost objektivně informovat, kterou mají elektronická a tištěná média ze zákona.

(napsáno s použitím informací z russia-insider.com)

Autor: Jaroslav Novák | čtvrtek 21.1.2016 16:02 | karma článku: 39.42 | přečteno: 2323x

Další články blogera

Jaroslav Novák

Co spojuje vraždu Sauda a Čecha? Stát, kterému nesmrdí peníze od vrahů je špatný

Řeč je o českém státu. Další český voják byl zavražděn. Současně se lámou ledy a svět přiznává že Saudská Arábie podporuje terorismus, včetně Tálibánu. Největší odběratel zbraní z ČR byla roku 2014 Saudská Arábie.

23.10.2018 v 12:06 | Karma článku: 36.65 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Jaroslav Novák

Se Staníkem byla také k smrti odsouzená svoboda slova a názoru

Bývalý vedoucí brněnské kriminálky a extajemník SPD byl odsouzen pro podezření, že v parlamentní hospodě na otázku jaké menšiny mu vadí, prý odpověděl: “cikání, buzeranti a židi do plynu".

1.8.2018 v 16:16 | Karma článku: 38.99 | Přečteno: 1446 | Diskuse

Jaroslav Novák

Díky Ameriko, za kolony a manifestaci tvé síly a moci.

Americký konvoj se dva dny okázale ploužil po českých dálnicích a silnicích. Mnozí lidé průjezd ocenili: "Konečně spojenec, který nenapadá své spojence, jak to má Rus ve zvyku”. To je hezký.... Mýtus.

3.6.2018 v 19:01 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 2184 | Diskuse

Jaroslav Novák

Je Okamura větší hrozba než viditelný nástup totality?

Okamura je hrozba. Takové titulky nad zprávou ČTK obletěly republiku. Odborníci v návrhu výroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu napsal,i že SPD jsou radikálnější než radikálové.

31.5.2018 v 16:44 | Karma článku: 39.43 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

O chování "některých" volených zástupců lidu..

Politici jsou svým způsobem umělci, zvláště pak před volbami.. A ti, co se živí uměním jim musí asi dost závidět ten počet diváků. Jenže po volbách...

15.12.2018 v 14:15 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jiří Turner

Visegrádské kvarteto, ven ze Schengenu!

Časem možná někoho napadne, že nemáme ani co pohledávat v EU, protože toto společenství není dojnou krávou, a z členství nemohou plynout jen benefity a výhody, ale také povinnosti a faktické projevy solidarity v otázkách migrace.

15.12.2018 v 11:02 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 2626 | Diskuse

Jan Dvořák

Pořádný dálniční horor něco stojí, za hubičku ho nepořídíme

Není pravda, že duchovní hodnoty a kultura vůbec jsou u nás ve stínu zájmu veřejnosti, a že je přebyl přízemní konzum.

15.12.2018 v 9:15 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Ryšán

Děkuji, babičko!

V každém domě, který přesahuje svými rozměry dnes oblíbené Havlovy „králíkárny“ se po čase najdou staré dokumenty. Já jsem našel účetní deník mé babičky, starý téměř sto let.

15.12.2018 v 8:59 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jan Ziegler

Paní Merkelová, pane Putine, kolik Židů ještě musí zemřít

Brutální násilí palestinských teroristů si vybralo svoji daň v podobě předčasného porodu novorozence těžce zraněné matky, kterou na autobusové zástavce postřelil islamistický zločinec.

14.12.2018 v 17:43 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 1029 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3998

Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury

Najdete na iDNES.cz